• SK
 • EN
 • support@cveu.eu
 • +421 951 009 875

Druhá najlepšia krajina v ťažbe kryptomien napriek zákazu

20. mája 2022
Posted in Novinky
20. mája 2022 Lenka Najdekova

Čína sa podľa novej správy opäť stala jedným z najväčších svetových centier ťažby Bitcoinov,  po tom, ako miestna vláda minulý rok zakázala všetky kryptooperácie v krajine.

Podľa najnovšej aktualizácie indexu Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) sa Čína stala druhým najväčším poskytovateľom biitcoin hashrate od januára 2022.

USA podľa údajov vyprodukovalo 37,8% z celkového hashrate k januáru, Čína tvorí  21,1 % z celkovej globálnej distribúcie hashrate ťažby BTC začiatkom roku 2022. Z týchto údajov vyplýva, že je druhom mieste. Kedysi Čína predstavovala jednotku v ťažbe Bitcoinov, v roku 2019 miera ťažby dosiahla viac ako 75%. Hashrate  potom  v júli a v auguste 2021 klesol na 0 %, po odstavení krypto fariem v krajine.

Napriek zákazu kryptomien v septembri 2021 podiel hash rate v ten mesiac vzrástol na 22,3 % a počas analyzovaného obdobia neklesol pod 18 %.

 

Poradie krajín s najvyšším hashrate k januáru 2022, podľa CBECI:

 1. USA 37,8%
 2. Čína 21,1%
 3. Kazachstan 13,2%
 4. Ostatné 9%
 5. Kanada 6,5%
 6. Rusko 4,7%
 7. Nemecko 3,1%
 8. Malajzia 2,5%
 9. Írsko 2%

 

 

 

 

Vedúci projektu CBECI Alexander Neumueller poukázal na  novo zistené údaje, ktoré svedčia o tom, že ťažba v Číne naďalej pokračuje.

„Naše údaje empiricky potvrdzujú tvrdenia odborníkov z odvetvia, že ťažba bitcoínov v krajine stále prebieha. Hoci ťažba v Číne je ďaleko od svojich bývalých výšin, zdá sa, že krajina stále hostí približne jednu pätinu celkového hash rate.“

Metodika: CBECI využíva údaje zo štyroch mining poolov

CBECI je vydávaný pod záštitou Cambridge Digital Assets Programme, výskumnej iniciatívy hostiteľa  Cambridgeského centra pre alternatívne financie .

Správa je založená na údajoch získaných v spolupráci so štyrmi hlavnými ťažobnými poolmi, BTC.com, Poolin, ViaBTC a Foundry. Podľa webovej stránky CBECI sa veľkosť vzorky analyzovaných údajov o ťažobnom fonde od vydania ťažobnej mapy v roku 2019 pohybovala medzi 32 % a 38 % celkovej hashovacej miery bitcoinu.

„Neustále hľadáme spôsoby, ako zlepšiť naše údaje, aby sme zvýšili spoľahlivosť našich odhadov. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je privítať ďalšie prispievajúce ťažobné fondy, takže by sme povzbudili ostatné ťažobné združenia, aby oslovili a zapojili sa,“ uviedol vedúci projektu CBECI.

Zdroj: Cointelegraph

 

, ,