• SK
  • EN
  • support@cveu.eu
  • +421 951 009 875

Bitcoin spotrebuje 56-krát menej energie ako klasický systém

20. júna 2022
Posted in Nezaradené
20. júna 2022 dusan.patasi

Výpočty zo štúdie ukazujú, že Bitcoin v súčasnosti míňa 56-krát menej energie ako tradičný peňažný systém, zatiaľ čo Bitcoin Lightning je 194 miliónov krát energeticky efektívnejší.

Nedávno zverejnená štúdia porovnávala energetické požiadavky Bitcoinu a tradičných financií, aby zistila, že Bitcoin v súčasnosti využíva 56-krát menej energie. Dokonca aj pri súčasnom systéme PoW je jedna bitcoinová transakcia päťkrát energeticky efektívnejšia ako klasická transakcia.

 

Na druhej strane je Bitcoin Lightning 194 miliónov a 1 milión krát energeticky efektívnejší ako tradičné a okamžité platby.

Štúdia definuje peniaze s tromi nástrojmi ako účtovnú jednotku, prostriedok výmeny a uchovávateľa hodnoty. V tomto ohľade sa bitcoin aj fiat meny stávajú porovnateľnými.

 

 

 

 

Autori najskôr vypočítali spotrebu energie fiat mien a bitcoinov.

Fiat peniaze

Pri výpočte spotreby energie bankoviek a mincí autori berú energiu potrebnú na tlač papierových peňazí, obnovu mincí, prevádzku bankomatových systémov, prevod hotovosti, používanie elektronických platobných systémov (EPOS), vydávanie platieb kartou, chod bankových kancelárií, zamestnávanie zamestnancov bánk. a riadenie medzibankového styku.

Ako výsledok podrobného výpočtu každej kategórie autori odhadujú, že klasický peňažný systém spotrebuje 4 981 terawatthodín ročne.

Bitcoin

Riešenie bitcoinovej vrstvy 2, Bitcoin Lightning, je vylúčené a berie sa do úvahy súčasný systém PoW. Po výpočte spotreby energie rôznych ťažobných zariadení autori dospeli k záveru, že horná hranica energie Bitcoin spotrebuje 88,95 terawatthodín ročne.

„Môžeme dospieť k záveru, že kryptoplatobný systém Bitcoin PoW spotrebuje najmenej ~56-krát menej energie ako klasický elektronický peňažný a platobný systém.“

Energetická účinnosť

Po výpočte spotreby energie autori použijú tento vstup na výpočet energetickej účinnosti každého systému vyhodnotením množstva práce a energie.

Pri rozhodovaní o úrovniach energetickej účinnosti každého systému autori zohľadňujú čas, ktorý každý potrebuje na dokončenie jednej transakcie.

Bitcoin vs. tradičné financie

Potvrdenie a dokončenie bitcoinovej transakcie zvyčajne trvá približne 10 minút. Na druhej strane, tradičná platba sa zvyčajne uskutoční do jedného až piatich pracovných dní. To znamená, že klasická platobná transakcia je 288-krát pomalšia ako bitcoinová transakcia .

Trvanie tradičnej platby sa môže zvýšiť až na sedem pracovných dní, ak ide o cezhraničné platby. V týchto prípadoch sa bitcoinové transakcie objavujú 1 008-krát rýchlejšie ako klasické transakcie .

Bleskový bitcoin vs. okamžité platby

Nakoniec autori porovnávajú najlepšie možné scenáre oboch systémov: okamžitú platbu tradičných financií do bleskovej siete Bitcoinu .

Tradičná sieť okamžitých platieb využíva rovnaký hardvér a urýchľuje platobný proces iba uprednostňovaním konkrétnych úloh. Spotreba energie sietí okamžitých platieb preto zostáva viac-menej rovnaká ako pri klasickom financovaní, pričom sa skracuje trvanie.

Avšak bitcoinový blesk je oveľa vyšší ako okamžité platby, s 31 biliónmi transakcií ročne. Odrážajú to aj výsledky porovnávania. Správa uvádza:

„Blesk na úrovni jedinej transakcie umožňuje bitcoinu stať sa 194 miliónov X energeticky efektívnejším ako klasická platba a až 1 milión X energeticky efektívnejším ako Tx okamžitej platby.“

Zdroj: Cryptoslate